Seria Literacka
Seria Językoznawcza
Inne
Libri librorum
Modlitewniki
Wydania cyfrowe
Series Apocryphorum Polonorum Selectorum
Clypeus spiritualis
Linki
Zamówienia:
przyfredry.com
Cena: 25 zł
Format: 170 × 240 mm
Liczba stron: 290
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-65666-85-7
ISSN: 1427-9010
Rok wydania: 2020
Do pobrania
55
red. Małgorzata Rutkiewicz-Hanczewska, Justyna Walkowiak
Wielkopolska nazwami opisana
Momentowi tworzenia nazw własnych zawsze towarzyszy jakaś myśl o kimś lub o czymś. Wyraża się ona w najróżniejszych formach nazw, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie, lecz czasem ta pierwotna myśl zaczyna się zacierać i kolejne pokolenia nie pamiętają już, dlaczego kogoś lub coś nazwano w ten, a nie inny sposób. Dzięki wiedzy o mechanizmach językowych i o procesach powstawania nazw potrafimy, przynajmniej w odniesieniu do niektórych z nich, wyjaśnić, skąd tak utworzone słowa pochodzą i co znaczyły, a zarazem co znaczą dla współczesnych użytkowników języka.
Książka jest poświęcona głównie nazwom własnym Wielkopolski, ich pochodzeniu, historii oraz przemianom, jakim one podlegały w ciągu stuleci. O nazwach opowiadają językoznawcy oraz przedstawiciele innych dyscyplin naukowych: geodeci, kartografowie, historycy, antropolodzy, leśnicy oraz krajoznawcy. Wszystkich bowiem interesują nazwy własne i ich pochodzenie.
Przedmiotem naszej uwagi są także nazwy z innych rejonów zarówno Polski, jak i świata, co pozwala z jednej strony na uwypuklenie specyfiki nazewniczej Wielkopolski, a z drugiej – na wskazanie swoistych uniwersaliów językowych, ujawniających się w różnych genetycznie systemach nazywania.