Seria Literacka
Seria Językoznawcza
Inne
Libri librorum
Modlitewniki
Wydania cyfrowe
Series Apocryphorum Polonorum Selectorum
Clypeus spiritualis
Linki
Zamówienia:
przyfredry.com
Cena: 30 zł
Format: 145 × 205 mm
Liczba stron: 156
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-67305-08-2
ISSN: 1427-9118
Rok wydania: 2023
Do pobrania
96
red. Agnieszka Kołodziejska, Katarzyna Kuczyńska-Koschany
Żydzi i ekonomia
Czy stereotyp Żyda jako lichwiarza zmienił się po Zagładzie?
Stereotyp łączący pieniądze i Żydów trwa w europejskim imaginarium od wieków średnich. Do jego zakorzenienia przyczyniła się literatura zawłaszczana przez ideologów; literatura próbowała także z nim polemizować. Niestety, nie uchroniła ludzi przed Zagładą ani ich mienia przed grabieżą. Odpowiedzi na pytanie o to, czy stereotyp Żyda jako lichwiarza zmienił się po Zagładzie, są wstrząsające, sięgają poza literackie zmyślenie, dotykają spraw ludzkich.
Antologia stanowi ważny wkład w rozumienie historii polsko-żydowskiej. Wykracza poza paradygmaty „współistnienia” i „antysemityzmu” i ukazuje – co jest zadaniem humanistyki – co działo się i dzieje w sferze duchowej.
Maciej Tomal
W polskiej literaturze przedmiotu nie ma jeszcze ani takiej, ani podobnej książki. Warto po nią sięgać także dla zaproponowanej metody eseistycznego rozczytywania literackich kontekstów: mocne, błyskotliwe zestawienia, siła pomysłów, sarkazm. To wszystko czyni czytelniczki i czytelników tomu obywatelsko zobowiązanymi, by o problemie ekonomii i Żydów myśleć dalej.
Marta Tomczok