Seria Literacka
Seria Językoznawcza
Inne
Libri librorum
Modlitewniki
Wydania cyfrowe
Series Apocryphorum Polonorum Selectorum
Clypeus spiritualis
Linki
Zamówienia:
przyfredry.com
Cena: 30 zł
Format: 170 x 240 mm
Liczba stron: 396
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-88176-62-3
Rok wydania: 2007
32
Karol i Zofia Zierhofferowie
Polska a Europa w świetle nazw geograficznych
Autorzy są przedstawicielami środowiska językoznawstwa polonistycznego Poznania. Karol Zierhoffer jest autorem monografii Nazwy miejscowe północnego Mazowsza i licznych prac z historii słownictwa polskiego. Zofia Zierhofferowa poza udziałem w Słowniku polszczyzny XVI w. i słowniku Nazwy miejscowe Polski napisała książkę Nazwy typu Osiek Mały, Koźminek i inne derywowane od nazw miejscowych. W ich wspólnym dorobku są: Nazwy miast Wielkopolski, liczne artykuły dotyczące nazw geograficznych Europy Zachodniej oraz tom Wśród ciekawych nazw i wyrazów (2004), zawierający ich wcześniejsze artykuły.
O wydanej w 2000 r. wspólnej monografii tych autorów Nazwy zachodnioeuropejskie w języku polskim a związki Polski z kulturą Europy czołowy onomasta czeski, Rudolf Šrámek pisze: „Cenných výsledků dosáhla studia o exonymii polštiny, jejichž vrcholem je (zatím) práce Z. a K. Zierhofferových. Plnĕ se v ní projevil smysl polské lingvistyky i onomastiky pro kulturnĕhistorické hodnoty a funkci proprií ve vývoji společnosti”.
A oto opinia prof. dr hab. Marii Malec z recenzji wydawniczej niniejszej monografii Polska a Europa w świetle nazw geograficznych: „Omawiana książka stanowi prawdziwe kompendium wiedzy o europejskich nazwach geograficznych przejmowanych do polszczyzny w ciągu jej historii, ukazanej na tle politycznych i kulturowych dziejów naszego kontynentu. Analiza językoznawcza nazw geograficznych wzbogaca naszą wiedzę o mechanizmach zapożyczeń z języków obcych, o roli języków pośredniczących w zapożyczeniach, o tworzeniu się typów morfologicznych i nowych morfemów. Książka wnosi cenne fakty i spostrzeżenia do onomastyki i historii języka, do historii geografii i historii kultury oraz do znaczenia i miejsca Polski w dziejach Europy, świadczy o ścisłych związkach naszego kraju z Europą Zachodnią”.