Autorów chcących opublikować książkę w naszym Wydawnictwie prosimy o nadsyłanie propozycji wydawniczych bezpośrednio do Przewodniczącej Rady Wydawniczej PSP, prof. UAM dr hab. Dobrochny Dabert.
Procedura zgłaszania książki:
- Zgłoszenie do druku – wniosek i formularz zgłoszenia (do pobrania z menu po lewej) – kieruje się do Przewodniczącej Rady Wydawniczej – prof. UAM dr hab. Dobrochny Dabert.
- Decyzje dotyczące wstępnego przyjęcia do druku, wyboru recenzenta i skierowania materiałów do recenzji podejmuje Rada Wydawnicza na zebraniach zwyczajnych.
Formularz zgłoszenia książki przygotowany został w formacie PDF. W celu wypełnienia go w formie cyfrowej należy go zapisać na twardym dysku komputera.
Warunkiem przyjęcia do druku publikacji przygotowywanych przez studentów i doktorantów (zarówno monografii autorskich, jak i prac zbiorowych) jest – oprócz pozytywnych recenzji – pisemne zadeklarowanie przez samodzielnego pracownika ze stopniem doktora habilitowanego lub tytułem profesora opieki merytorycznej na wszystkich etapach prac wydawniczych. Nazwisko opiekuna naukowego zostanie odnotowane w publikacji.
W skład Rady Wydawniczej Wydawnictwa „Poznańskie Studia Polonistyczne” wchodzą:
- prof. UAM dr hab. Alina Borkowska-Rychlewska
- prof. UAM dr hab. Dobrochna Dabert (przewodnicząca)
- prof. UAM dr hab. Agnieszka Kula
- dr Józef Malinowski
- prof. UAM dr hab. Tomasz Mika
- prof. UAM dr hab. Marek Osiewicz
Procedura recenzji
Dobór i wyznaczanie recenzenta:
- Recenzentem książki jest wyznaczany przez Radę Wydawniczą samodzielny pracownik naukowy (dr habilitowany lub profesor), posiadający uznany dorobek w dziedzinie, do której przynależy recenzowana pozycja.
- Recenzent książki zatrudniony jest w ośrodku naukowym w Polsce lub za granicą – innym niż ten, który reprezentuje autor książki (wyjątkiem może być sytuacja, kiedy grono specjalistów w dziedzinie recenzowanej pracy jest bardzo wąskie).
- W przypadku prac o charakterze interdyscyplinarnym wyznaczanych jest przynajmniej dwóch recenzentów.
- Autor książki nie ma wpływu na dobór i wyznaczanie recenzenta.
- Recenzent i autor nie mogą być współautorami powstałej wcześniej publikacji ani współredaktorami tej samej pracy zbiorowej.
- W przypadku monografii habilitacyjnych lub monografii profesorskich recenzentem nie może być promotor rozprawy doktorskiej autora.
- Z recenzentami podpisywane są odpowiednie umowy, wprowadzające, jako jeden z wymogów, wysoki standard rzetelności oraz deklarację o braku konfliktu interesów (recenzent i autor książki nie mogą pozostawać ze sobą w bliskich relacjach zawodowych lub osobistych).
- Każda recenzja powinna być opatrzona datą wykonania, własnoręcznym podpisem recenzenta oraz zawierać jednoznaczny wniosek recenzenta dotyczący warunków dopuszczenia dzieła do publikacji lub powodów jego odrzucenia.
- Recenzje sporządzane są na podstawie stosownych formalnych umów z recenzentami.
Zalecenia dla recenzentów
- Recenzent, na podstawie przedstawionych informacji o autorze i tekście, podejmuje decyzję o recenzowaniu monografii, uwzględniając swoje kompetencje merytoryczne i termin sporządzenia recenzji. W wypadku wystąpienia konfliktu interesów wyznaczony recenzent powinien zawiadomić o nim Wydawnictwo „Poznańskie Studia Polonistyczne” i zrezygnować ze sporządzenia recenzji.
- Uznanie przez recenzenta, iż praca nie spełnia kryteriów akademickości i nie kwalifikuje się do druku, nie powinno w żadnym przypadku skutkować rezygnacją z napisania recenzji – w takim przypadku powinien on przygotować dobrze uzasadnioną recenzję z konkluzją negatywną.
- Recenzja musi mieć formę pisemną i nie może stanowić jedynie opisu recenzowanej pracy, lecz jej pogłębioną i dobrze uzasadnioną ocenę wraz z jednoznaczną konkluzją.
- W przypadku postulowania wprowadzenia zmian do recenzowanej książki recenzent może wnioskować o uzyskanie wglądu w jej zmienioną wersję, aby podjąć ostateczną decyzję w kwestii rekomendowania jej do druku i wyrażenia zgody na zamieszczenie w książce swojego nazwiska jako recenzenta.
- Recenzenta obowiązuje zasada poufności, tj. nie może on z nikim konsultować treści swojej recenzji, a także w żaden sposób upowszechniać jej treści.
Zasady etyki publikacyjnej
W celu przeciwdziałania niepożądanym praktykom publikacyjnym Wydawnictwo „Poznańskie Studia Polonistyczne” stosuje najwyższe standardy i zasady etyki publikacyjnej, działając zgodnie z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Wydawniczej (COPE – Committee on Publication Ethics). Oznacza to, że autor (lub redaktor pracy zbiorowej) starający się o wydanie swojego tekstu w „PSP” jest zobowiązany:
- zagwarantować pełną oryginalność dzieła,
- unikać takich praktyk, jak: plagiat, autoplagiat, ghostwriting (publikowanie tekstów naukowych pod nie swoim nazwiskiem), autorstwo widmo (pominięcie w wykazie autorów osób, które przyczyniły się do stworzenia dzieła), autorstwo gościnne lub grzecznościowe (przypisanie autorstwa osobom, które nie przyczyniły się do stworzenia dzieła),
- precyzyjnie podać wkład poszczególnych osób w powstanie dzieła.
W przypadku stwierdzenia nierzetelności naukowej Wydawnictwo dokumentuje wszelkie jej przejawy oraz informuje odpowiednie podmioty.
Szczegółowe instrukcje dla Autorów zainteresowanych publikacją w czasopismach redagowanych w Wydawnictwie „Poznańskie Studia Polonistyczne” znajdują się na stronach poszczególnych tytułów na platformie PRESSto:
– PSP Seria Literacka,
– PSP Seria Językoznawcza,
– Porównania,
– Poznańskie Studia Slawistyczne.